Beton jest powszechnie ceniony między innymi ze względu na swoją wyjątkową twardość. Siłą rzeczy, przy obróbce typu wiercenie lub cięcie, jest to duże utrudnienie. Aby sprostać takim zadaniom, potrzebne są niemal niezniszczalne ostrza i wiertła. Dobrze się składa, że pewien materiał nawet swoja nazwę bierze od wyjątkowej trwałości. Diament, od łacińskiego diamentos, znaczy niezniszczalny.
Kryształowa piła i inne mity
Wokół diamentu narastają przeróżne mity, które tworzą niemal magiczny wizerunek tej metody obróbki. Cała prawda jest jednak jeszcze ciekawsza, bo zawiera technologię prostą, ale niesamowitą. Tajemnica tkwi w segmentach z diamentu syntetycznego, w które wyposażone są tarcze, wiertła lub frezy. To one tworzą powierzchnię roboczą narzędzia. Ich siła bierze się z odpowiedniego doboru drobnych cząstek diamentowych, które zawieszone są w metalicznej osnowie. Po sprasowaniu te połączone materiały ściśle współpracują, tworząc narzędzie o wyjątkowej wytrzymałości, zdolne ciąć nawet najtwardsze materiały. Metaliczna osnowa utrzymuje cząstki diamentu w trakcie ich pracy, a następnie gubi te zużyte. Dzięki temu beton ma cały czas kontakt z najtwardszą powierzchnią narzędzia.
Pięknie, czysto i bez pyłu
Technika diamentowa ujawnia swoje zalety już w trakcie pracy. Użycie tego typu narzędzia zdecydowanie redukuje hałas w porównaniu do udaru, a także pozwala na zmniejszenie zapylenia. Obróbka betonu jest dzięki temu cichsza, szybsza i dużo mniej problematyczna. O prawdziwej wartości decydują tu jednak świetne efekty. Technika diamentowa umożliwia bardzo precyzyjną pracę nad materiałem, ograniczając pęknięcia i kruszenie się betonu. Powierzchnie po cięciu są gładkie i pozbawione skaz, a otwory po wierceniu mają równe, okrągłe krawędzie. W efekcie zredukowane są napięcia konstrukcyjne, jakie mogłyby powstać na skutek uszkodzeń. Walor estetyczny też jest dużo lepszy niż w przypadku innych technik, które mniej delikatnie traktują materiał. Dzięki temu diament syntetyczny zyskał uznanie w cięciu, frezowaniu i wierceniu w praktycznie wszystkich materiałach o wysokiej twardości i dużej kruchości. Używa się go w obróbce betonu, żelbetu, a nawet cegły, kamienia czy asfaltu – i wszędzie sprawdza się doskonale.