Już w starożytności, stosowano beton z kruszywem lekkim jako materiał konstrukcyjny
Jednak pomimo szerokiego zastosowania lekkich betonów konstrukcyjnych, liczba realizacji obiektów budowlanych, z zastosowaniem tego materiału, w porównaniu z betonami na kruszywach zwykłych jest stosunkowo niewielka. Występuje kilka przyczyn, które mogą składać się na taki stan m.in. brak uniwersalnych metod projektowania tych betonów, umożliwiających uwzględnienie różnych rodzajów kruszyw lekkich oraz nowoczesnych dodatków i domieszek. Bardziej złożony sposób kształtowania właściwości, w stosunku do betonów zwykłych. Oraz bardziej skomplikowana i czasochłonna technologia produkcji, obarczona większym ryzykiem błędu.
Tymczasem wiele wymienionych przyczyn można wyeliminować poprzez popularyzację odpowiednich wytycznych do projektowania i wykonywania betonów lekkich.
Z czego składa się lekki beton?
Lekki beton, to taki którego objętościowy ciężar wynosi między 800 a 2000 kg/m³. Ten rodzaj betonu ma całkiem inny skład niż beton zwykły. Wykonany jest z zastosowaniem lekkich kruszyw. Ponieważ kruszywo w betonie tradycyjnym, stanowi zazwyczaj 65-80% objętości to ciężar betonu jest dużo niższy. W betonach lekkich funkcję „kruszywa” pełnią najczęściej kulki ze styropianu, piana techniczna lub kruszywa lekkie. Beton lekki używany jest przede wszystkim do wykonywania elementów ściennych i średniowymiarowych stropowych.
Zastosowanie lekkiego betonu
Lekki beton ma szerokie zastosowanie. Można układać go na stropach i stropodachach jako warstwy wypełniające i podłoża pod dachowe pokrycia bitumiczne. Niewielki ciężar lekkiego betonu sprawia, że może służyć jako warstwa wyrównawcza oraz podkładowa. Dobrze sprawdzi się także w charakterze materiału pod ogrzewanie podłogowe, lub w czasie renowacji starych stropów.
Dlaczego warto wybrać ten rodzaj betonu?
Ponieważ, dzięki zastosowaniu lekkiego betonu, konstrukcja ma mniejszy ciężar. Pozwala to na odciążenie istniejących stron przy remontach budynków. Może wzmocnić izolacyjność cieplną podłóg, na skutek czego pozytywnie wpłynie na oszczędność energii przy ogrzewaniu budynku. Jego właściwości izolacyjne sprawią, że szybko odczujesz różnicę w czasie korzystania z gotowego obiektu.