Beton to mieszanina cementu, wody oraz kruszywa w postaci piasku lub żwiru
Od wielu dziesięcioleci beton podawany jest kolejnym modyfikacjom poprzez dodawanie nowych i coraz bardziej skutecznych domieszek w różnych proporcjach. Dzięki temu uzyskujemy beton o różnym stopniu płynności, plastyczności, napowietrzeniu, a także o różnym stopniu stężenia. Beton znajduje różnorakie zastosowanie w budownictwie oraz wykorzystywany jest do tworzenia materiałów ozdobnych w lokalach mieszkalnych. W poniższym artykule omówimy zastosowanie betonu głównie w budownictwie, ale nie tylko. Wskażemy również na jego funkcję dekoracyjną, jaką pełni w wyposażeniu mieszkań.
Co można zrobić z betonu?
Beton jest bardzo wytrzymałym materiałem, odpornym na wszelkie czynniki atmosferyczne, czyli na wysokie temperatury, mróz, opady deszczu. Dlatego znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie i chętnie jest wykorzystywany do produkcji elementów konstrukcyjnych. Ponadto służy do budowy domów, osiedli mieszkalnych, autostrad, mostów i stanowi doskonałe pokrycie powierzchni podjazdów czy ścieżek.
W budownictwie wykorzystuje się go do wykonywania:
*betonowych i żelbetonowych elementów konstrukcyjnych budynku, takich jak pustaki i ściany osłonowe,
*elementów ściennych i stropowych, jak na przykład do produkcji płyt ściennych i stropowych, bloczków ściennych oraz prefabrykowanych nadproży,
*osłony radiologicznej w szpitalach, elektrowniach atomowych, czy w zbiornikach na odpady radiologiczne,
*fundamentów i płyt fundamentowych,
*powierzchni zewnętrznych takich jak powierzchnie tarasów, balkonów, czy schodów.
Beton jest również wykorzystywany do budowy małej architektury
Tworzone są z niego elementy ławek, murki, ogrodzenia, a także niewielkie elementy w branży kanalizacyjnej, takie jak rury, kolektory i zbiorniki. Co raz bardziej popularne staje się również wykorzystywanie betonu do celów dekoracyjnych. Beton jest modnym elementem aranżacji wnętrz. Wykorzystuje się go do tworzenia finezyjnych doniczek oraz do wykończenia ścian. I nic w tym dziwnego, gdyż beton na ścianach idealnie współgra z elementami metalowymi, drewnem czy szkłem znajdującym się w pomieszczeniach, ze względu na swój neutralny kolor. Tak naprawdę jest na tyle uniwersalny, że pasuje do każdej aranżacji.
Szczególnym rodzajem betonu jest tak zwany beton powierzchniowy
Można nim wylewać różnorakie powierzchnie, takie jak trasy ścieżek rowerowych, trasy dróg leśnych, podjazdu do garażu. Dzięki czemu powierzchnie będą równe i bardziej przyczepne oraz mniej śliskie. W porównaniu do kostki brukowej nie przerastają zielenią i nie ulegają koleinowaniu, tak jak przykładowo powierzchnie asfaltowe.
Oczywiście do budowy określonych konstrukcji trzeba dobrać odpowiedni beton, o odpowiedniej gęstości, który zagwarantuje, że dana konstrukcja nie ulegnie zniszczeniu podczas dużego ciężaru lub złych warunków atmosferycznych. Jednakże mając na uwadze fakt, że jest bardzo dużo rodzajów betonu każdy znajdzie coś dla siebie, co spełni jego oczekiwania i będzie adekwatne do rodzaju wykonywanych konstrukcji. Oczywiście przy wyborze betonu zawsze warto skorzystać z porady specjalisty, który swoją wiedzą i doświadczeniem pomoże nam dokonać trafnego wyboru.