Czym jest wibrowanie betonu?
Technologia żelbetowa od dawna jest wyzwaniem dla osób, które zajmują się tego typu usługami. Wynika to z faktu, że tylko równomierne i ścisłe rozłożenie masy w szalunku gwarantować będzie trwałość na długie lata.
Jakie są korzyści wibrowania betonu?
Wibrowanie betonu w znaczący sposób podnosi wytrzymałość na betonu na ściskanie. Ma również wpływ na jego wodoszczelność oraz chroni go przed powstawaniem korozji, a wynika to z faktu, że wibrowanie pozwala na ścisłe rozłożenie betonu wokół prętów zbrojeniowych. Dzięki wibrowaniu betonu możemy pozbyć się nadmiernej wody zarobowej, bąbli powietrza i innych gazów, które znajdują się w mieszance, tak, aby struktura betonu stała się jednolita, a jego powierzchnia trwała i równa.
Na czym to polega?
Wibrowanie betonu polega na użyciu specjalistycznego sprzętu, jakim jest wibrator do betonu, który wprowadza równomierne drgania. Przeniesienie drgań o wysokiej częstotliwości z urządzenia na masę ma wpływ na jej ułożenie oraz na pozbycie się nadmiaru wody i gazów, oraz na wypełnienie przez masę wszystkich wolnych przestrzeni.
Wibrowanie pozwala na prawidłowe połączenie warstw masy. Efektywność wibrowania jest uzależniona od składu mieszanki, częstotliwości i amplitudy drgań. Należy pamiętać, że należy odpowiednio dobrać parametry wibrowania do konkretnego rodzaju betonu.
Jakie narzędzia są wykorzystywane?
Wibrowanie betonu wymaga odpowiedniego sprzętu. Najczęściej wykorzystywane są wibratory wgłębne, szalunkowe oraz listwy wibracyjne. Te pierwsze najczęściej zasilane są przez silnik elektryczny bądź spalinowy i osiągają wysoką częstotliwość. Stosuje się jej najczęściej w przemyśle oraz budownictwie wielkopowierzchniowym. Drugą grupą są tzw. wibratory szalunkowe, które wprawiają w drgania cały szalunek, co sprawia, że powstaje idealna powierzchnia. Jednak stosuje się je tylko w przypadku niewielkich głębokości. Listwy wibracyjne natomiast napędzane są elektrycznym lub spalinowym napędem i występować mogą w dwóch kształtach – litery “L” oraz w postaci listwy dywersyjnej. Długość listew dostosowana musi być do zakresu oraz miejsca, w których wykonywane są prace, jednak nie zaleca się używania listew powyżej 3 metrów długości, ponieważ wpływa to negatywnie na wydajność. Należy pamiętać o specjalnej technice pracy, tak aby beton zagęszczony był od dołu do góry. Należy więc maszynę zanurzać szybko, następnie przytrzymać i wyciągać powolnym ruchem.
Dzięki wibrowaniu betonu uzyskujemy jednolitą, bardziej trwałą i szczelną strukturę betonu pozbawioną pęcherzyków powietrza, która będzie bardziej scalona do elementów, które otacza.