Wiercenie betonu lepsze od kucia?
To pytanie zadaje sobie wielu fachowców, którzy mają do czynienia z pracami budowlanymi. Która z metod jest lepsza do obróbki betonu? Zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem. W szybki i prosty sposób rozwieje wszystkie wątpliwości.
1. Kucie w betonie
Dawniej preferowano w budownictwie tylko tę metodę. By poradzić sobie z rozbiórką lub z pracami budowlanymi, w których beton odgrywał kluczową rolę – kucie było najszybszym, najtańszym i najbardziej rozpowszechnioną metodą. Obecnie kucie zastępuje się wierceniem. Mimo, iż wymaga ono fachowych narzędzi i sprzętu oraz większej precyzji – pozwala na uniknięcie wielu uszkodzeń konstrukcji i ukruszeń.
Kucie stosuje się już raczej tylko do ścian, które wymagają rozbiórki.
2. Wiercenie betonu
Wiercenie lub inaczej wycinane odpowiednich otworów w betonie to metoda, która obecnie wiedzie prym na wielu placach budowy. Wymaga jednak ona specjalistycznych maszyn, narzędzi oraz doświadczenia i odpowiedniej wiedzy. Często to zadanie zleca się profesjonalnym firmom, które szybko i sprawnie radzą sobie z tego typu pracami. W związku z tym, iż beton obecnie stosowany jest na posadzkach oraz ścianach – wiercenie w tym materialnie jest nieuniknioną częścią każdej budowy. Wiercenie betonu lepsze od kucia jest zdecydowanie w takich miejscach, w których należy położyć instalacje, kanalizacje lub konkretne rury. Również prace w ścianach lub przy posadzce betonowej wymagają nie naruszenia konstrukcji, dlatego też ten sposób jest dużo bezpieczniejszy i praktyczniejszy i trudniej tu o różne uszkodzenia lub uchybienia.
3. Technika cięcia
Najbardziej powszechną i najczęściej stosowaną techniką przy wierceniu betonu jest technika diamentowa. Przy jej stosowaniu, fachowcy używają dobrych i sprawdzonych narzędzi jak np. piły ścienne, piły linowe, piły drogowe lub piły ręczne. Dzięki tej technice praca odbywa się bez pyłu oraz jest szybka i bezpieczna dla konkretnych konstrukcji. Wiele osób podejmuje się takich prac samodzielnie (bez zatrudniania ekip budowlanych czy remontowych). Warto jednak przez przystąpieniem do tego typu prac zapoznać się dobrze ze ścianą lub podłogą, w której będzie następowało wiercenie oraz sprawdzić, czy sprzęt posiadany jest sprawny i dobrej jakości. Ważne, by stosowane przez nas piły nie były zardzewiałe ani stępione. Tylko takie precyzyjne i szczegółowe podejście pozwala wywiercić odpowiednie otwory i konkretnej głębokości i średnicy, zgodnie z oczekiwaniami użytkownika.