Wbrew pozorom, choć beton jest materiałem dość wytrzymałym i trwałym, wymaga także odpowiedniej pielęgnacji
Odpowiednie proporcje i jakość mieszanki betonowej to tylko czynniki składające się na wysoką jakość materiału. By być w pełni zadowolonym z jego właściwości trzeba także dbać o jego odpowiednią pielęgnację, dostosowaną do jego rodzaju, zastosowania i aktualnej pory roku. Pielęgnacja zgodnie z zaleceniami ułatwia także wiercenie otworów, cięcie w betonie i wiercenie diamentowe.
Dlaczego beton wymaga pielęgnacji?
Pielęgnacja betonu jest niezbędnym procesem technologicznym, który gwarantuje trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji, a także bezpieczne wiercenie otworów i wycinanie betonu. Pielęgnacja betonu to zespół czynności, których celem jest wspomaganie procesu hydratacji (czyli ogółu procesów fizycznych i chemicznych, w którym woda jest przyłączana jest do innej substancji) cementu. Polegają one głównie na kontrolowaniu temperatury betonu i utrzymywaniu jego odpowiedniego stopnia wilgotności.
Pielęgnacji wymaga zwłaszcza młody beton, który trzeba zabezpieczać przed szkodliwym wpływem drgań i wibracji, by zachować jego naturalną strukturę i móc potem poddawać go obróbce bez ryzyka uszkodzenia. Cięcie i wiercenie w betonie jest bezpieczniejsze, gdy jest on odpowiednio pielęgnowany. Dodatkowym skutkiem zabezpieczenia betonu jest także zmniejszenie ryzyka przemarzania i pękania w okresie zimowym, a także przegrzewania się podczas letnich upałów.
Skutki złej pielęgnacji betonu
Mówiąc o pielęgnacji betonu mamy na myśli metody zabezpieczania mieszanki betonowej szczególnie w pierwszych stadiach jego utwardzania. Jego pielęgnacja wpływa wtedy na późniejszą trwałość w równym stopniu co ułożenie i zagęszczenie, ułatwiając ewentualne wiercenie techniką diamentową lub odwierty w betonie. Powinniśmy zadbać o zapewnienie ochrony przed niekorzystnymi czynnikami pogodowymi – takimi jak zbyt niska czy wysoka temperatura, silny wiatr, ulewne deszcze lub zbyt niska wilgotność.
Wśród najczęstszych skutków ubocznych zaniechania pielęgnacji lub nieprawidłowego jej wykonywania wymienia się skurcz plastyczny, osiadanie plastyczne i znaczne obniżenie trwałości betonu. Skurcz plastyczny to powstałe na powierzchni betonu pęknięcia przypominające rozgałęzienia. Jest rezultatem zbytniego odparowywania wody z powierzchni materiału i utraty odpowiedniej wilgotności. Może być to konsekwencja działania wiatru i zbyt wysokich temperatur.
Osiadanie plastyczne charakteryzuje się powstawaniem rys wzdłuż zbrojenia
Mogą pojawić się one na skutek naruszenia struktury młodego betonu przez zruszenie zbrojenia lub wibracje. Osiadanie plastyczne jest wyjątkowo niebezpieczne dla konstrukcji, gdyż narusza jej stabilność – pęknięcia mogą odchylać się od prętów.
Pozbawiony pielęgnacji materiał może charakteryzować się znacznie mniejszą trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne. Jeśli zaniedbamy pielęgnacji betonu, raz powstałe rysy i pęknięcia potęgują efekt zmniejszenia jego trwałości.