Co wyróżnia technikę diamentową jest jej szybkość, brak unoszącego się pyłu, co wiąże się z niezwykłą precyzją i jakością wykonywanych usług w bardzo krótkim czasie. Metoda ta, w niezwykle szybkim tempie zastąpiła najpopularniejszą, udarową. Jej główną wadą było przede wszystkim wysoka częstotliwość pojawiania się szkód, które naruszały całą konstrukcję budynku, a także brak możliwości koncentracji na szczegółach.
Charakterystyka metody diamentowej
Dzięki zaawansowanej technologii produkcji narzędzi diamentowych, jesteśmy w stanie pracować w każdym, dostępnym na rynku, typie materiałów budowlanych – m.in w betonie niezbrojonym, betonie zbrojonym, kamieniu, czy cegłach znajdujących się na różnych powierzchniach. Co więcej, wykorzystując takowe maszyny możemy zrealizować zadania o wysokim poziomie trudności, zazwyczaj niedostępnych.
W porównaniu z bardziej konwencjonalnymi metodami cięcia, użycie narzędzi diamentowych umożliwia mniejszy nakład pracy, szybkie i widoczne postępy pracy bez dodatkowego generowania hałasu i zapylenia. Maszyny charakteryzują się ponadprzeciętną precyzją parametrów, co łączy się z brakiem drgań powodujących mikropęknięcia.
Uzupełniające się techniki
Stosując technikę diamentowego wiercenia, możliwe jest wykonanie przeróżnych rodzajów otworów cylindrycznych. Takie otwory możemy spotkać przy np. instalacjach gazowych, wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych. Natomiast technika cięcia diamentowymi piłami tarczowymi skupia się na precyzyjnym wycinaniu o wyznaczonych wymiarach, wykorzystywane do np. montażu okien, drzwi, czy otworów wentylacyjnych. Innymi przykładami zastosowania cięcia diamentowego są wszelkie zmiany funkcji pomieszczenia, rozbiórki, usuwanie schodów, czy stropów.
Dodatkowe akcesoria
Wykonując zabieg cięcia diamentowego w betonie, niezbędne jest dobranie adekwatnej do zadania, tarczy tnącej, jak również innych, koniecznych elementach gwarantujących bezpieczeństwo podczas wykonywanej pracy.
Mimo licznych zalet tej metody, niesie ona za sobą wiele zagrożeń wynikających z wysokiego poziomu trudności. Osoba wykonująca pracę ma obowiązek posiadania odpowiedniego ubioru. Takiego, który zapewni jej pełną swobodę ruchu, ale nie na tyle luźnego, że pojawi się możliwość wkręcenia się materiału w piłę. Dodatkowo należy się zaopatrzyć w odpowiednie okulary ochronne lub gogle. Kask ochronny jest również obowiązkowy. Chroni on głowę jako najważniejszą część naszego ciała przed możliwymi ubytkami przy np. pęknięciu tarczy.