Czy możemy określić datę przydatności betonu?
Beton, jako materiał kompozytowy powstały ze spoiwa, kruszywa i wody, jest materiałem, który przez bardzo długi czas nie traci swoich właściwości mechanicznych i fizykochemicznych. Dzięki temu cięcie betonu i wiercenie betonu można wykonać nawet po długim czasie użytkowania tego materiału i za każdym razem będzie to równie skuteczne i bezpieczne, co tuż po jego związaniu. Przykładem betonu o tak długim czasie życia jest chociażby kopuła Panteonu wzniesiona w II wieku n.e.
Jednak podczas procesu produkcji betonu mogą pojawić się pewne problemy związane z… cementem. Cement – spoiwo – posiada określony czas, w którym musi zostać wykorzystany do budowy. W przeciwnym razie beton nie zwiąże i niemożliwe będzie wykonanie takich prac jak wycinanie betonu lub poszerzanie otworów w betonie.
Cement – główne spoiwo
Cement to spoiwo otrzymywane ze składników mineralnych takich jak margiel, wapień i glina. Początkowo surowiec trafia do kruszarki, gdzie jest łamany na mniejsze kawałeczki, następnie jest oczyszczany i oddzielany od cząstek gliny. Tak przygotowana mieszanka zostaje zmielona w młynie, następnie osuszona i wypalona – w wyniku czego powstaje klinkier cementowy. Po zmieszaniu z gipsem i innymi dodatkami końcowego produktu otrzymujemy cement, który jest finalnie przechowywany w silosach aż do momentu zakupienia go przez klienta.
Problemy z cementem – problemy z wierceniem w betonie
Cement, jak każdy produkt dostępny na rynku, posiada datę ważności na opakowaniu. Producent ma kilka możliwości poinformowania o tym fakcie – np. może umieścić datę produkcji betonu i obok liczbę dni podczas których właściwości cementu nie mają prawa się zmienić, lub podanie bezpośrednio daty, do czasu której cement może zostać wykorzystany. Cement nie traci swoich właściwości w zależności od klasy zwykle przez 30, 60, 90 lub 120 dni. Istnieją również takie cementy, których opakowanie dodatkowo jest zabezpieczone folią, wtedy niezależnie od klasy cement może być przechowywany nawet 120 dni. Bardzo ważną rolę w utrzymaniu dobrych właściwości cementu mają warunki jego przechowywania – zarówno na składzie budowlanym jak i u nas w domu po jego zakupie. Duża ilość wilgoci może doprowadzić do zbrylenia mieszanki, która stanie się bezużyteczna.
Wcześniejszy zakup
Wcześniejszy zakup cementu może wydawać się czasami wyjątkową okazją, szczególnie dla osób oszczędnych, które chciałyby kupić beton po niższej cenie i wykorzystać go w późniejszym czasie. Nie jest to jednak dobry pomysł, gdyż może on szybko stracić swoje właściwości wiążące – przez co nie uda nam się otrzymać trwałego betonu. Późniejsze prace z nim, takie jak wiercenie diamentowe, cięcie w betonie, poszerzanie otworów lub wklejanie kotew, mogą okazać się nieskuteczne i nieefektywne, a jego obniżona jakość zagrozić trwałości całej konstrukcji.