Czy beton ekologiczny ma takie same właściwości jak beton tradycyjny?
- Post by: Tomek
- Comments 0
Beton, jako materiał najczęściej używany w budownictwie, powstaje w wyniku wiązania mieszanki betonowej składającej się ze spoiwa (cement), kruszywa, wody oraz ewentualnych dodatków i domieszek. Jedną z ważniejszych cech betonu jest jego wytrzymałość na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia z zewnątrz. Z uwagi na dużą emisję gazu CO2 do atmosfery, powstałą w wyniku wzrostu wytwarzania betonu, na rynku pojawił się jego mniej inwazyjny dla środowiska odpowiednik – beton ekologiczny.
Ekologiczna alternatywa jako wyłamanie się od tradycji
Obecnie na rynku produktów i usług coraz większą popularność zdobywają rozwiązania ekologiczne, które w znaczny sposób przyczyniają się do zmniejszenia zanieczyszczenia naszej planety. Wzrost świadomości klientów na tematy związane z ekologią powoduje, że są oni bardziej skłonni do wyboru ekologicznych rozwiązań, niż do bazowania na tradycyjnych – tym samym lepiej im znanych – formach. Coraz częściej spotykamy się w budownictwie z pojęciem betonu ekologicznego. Czym więc różni się on od tradycyjnego?
Najważniejszą różnicę dostrzeżemy w jego funkcjach
Oprócz tradycyjnych właściwości betonu, na pierwszy plan wybija się znaczne zmniejszenie emisji tlenku węgla CO2. Zamiast tego w znacznym stopniu przyczynia się do oczyszczania powietrza dzięki zawartości TiO2, czyli tlenku, który pochłania NOx-y. Jest to możliwe dzięki aktywacji nanokrystalicznego dwutlenku tytanu, który pod wpływem promieni słonecznych UV ulega aktywacji. Następnie na powierzchni betonu zawierającego TiO2 tworzą się rodniki wodorotlenowe oraz jony tlenowe, które mają silne właściwości utleniające, co w efekcie przyczynia się do szybszego rozpadu szkodliwych związków znajdujących się w powietrzu.
Dzięki ekologii można spokojniej oddychać
Rynek dóbr i usług obfituje w coraz to nowe rozwiązania mające na celu zmniejszenie zanieczyszczenia na naszej planecie. Jednym z nich jest rewolucja w budownictwie, do której z pewnością przyczynia się wynalezienie ekologicznego betonu, powodującego spadek zanieczyszczenia powietrza i emisji gazu CO2 do atmosfery.
Ekologiczne rozwiązania coraz częściej okazują się znacznie lepszą inwestycją niż ich tradycyjne odpowiedniki. Nie ma się więc co dziwić, że coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wybór tego rozwiązania. Coraz częściej funkcję walki z zanieczyszczeniami przejmuje infrastruktura miejska. Powstają m.in ekologiczne chodniki, które dzięki emisji TiO2, pochłaniają szkodliwe zanieczyszczenia i sprawiają, że ziemia staje się odrobinę czystszym miejscem do życia.