Beton, ze względu na swoje wyjątkowe właściwości fizyczne i chemiczne, to jeden z najbardziej powszechnych materiałów, stosowanych w budownictwie. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością. Odporny jest na wiele pęknięć, wygięć, na ścieranie oraz nie ulega korozji. W budownictwie beton jest łączony z wieloma innymi elementami budowlanymi.
Kotwienie w betonie polega na działaniu, które scali całą konstrukcję oraz ją wzmocni. W obecnych czasach i w nowoczesnym budownictwie, ta czynność jest niezbędna by połączyć wszystkie elementy w jedną całość i trwale je tak utrzymać. Obecnie wyróżnia się dwie techniki kotwienia w betonie: kotwienie mechaniczne oraz kotwienie chemiczne.
Kotwienie mechaniczne
Metoda kotwienia mechanicznego, idealnie sprawdza się w mocowaniu elementów do podłoży stałych wykonanych z betonu. Kotwy mechaniczne w całości skonstruowane są ze stali, a ich funkcjonowanie porównuje się do klasycznych kołków rozporowych. Mają one mnóstwo zalet, do których należą m.in. wysoka wytrzymałość. Należy jednak zwrócić uwagę, na specyfikę ich użycia. Ze względu na siły naprężeniowe, które powstają w wyniku wiercenia betonu, są one w pewnym stopniu ograniczone.
Kotwienie chemiczne
W dzisiejszych czasach, jednak dużo częściej stosowane jest kotwienie chemiczne. Zasada chemicznego kotwienia opiera się na adhezji, czyli łączeniu elementów kotwiących z substancją stworzoną z żywicy. Po jej zastosowaniu, bardzo mocno przywiera do wewnętrznej powierzchni, co skutkuje wysoką trwałością wiązania kotwionego elementu do podłoża. W rzeczywistości proces kotwienia chemicznego jest bardzo prosty. Na samym początku należy wywiercić otwory w betonie, po czym odpowiednio je oczyścić z pyłu. Później zaaplikować odpowiednią ilość żywicy i umieścić w otworze element mocujący.
Zalety kotwienia chemicznego
– Proces kotwienia chemicznego nie generuje naprężeń, dzięki temu można stosować tą metodę do budowy nowych budynków jak i remontu starych.
– Kotwy sprawdzają się nawet w bardzo wyeksploatowanych podłożach.
– Charakteryzuje się wysoką szczelnością montowania. Pozwala to na wykorzystanie tego procesu na zewnętrznych częściach budynków.
– Kotwy chemiczne wyróżniają się dobrą odpornością na działanie czynników zewnętrznych.
– Należą do bardzo uniwersalnych części budowlanych.
– Substancja wypełnia każde wolne przestrzenie, dzięki temu stosowana jest nie tylko w zamocowaniach betonowych, ale także ceglanych i nawet w pustakach.
– W odróżnieniu od kotew mechanicznych, kotwy chemiczne można wykorzystywać blisko krawędzi, nie martwiąc się oderwaniem materiału.