Branża budowlana jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu
Jest to możliwe dzięki współpracy fachowców z wielu dziedzin i dyscyplin naukowych. Nieustannie prowadzone badania i prowadzone eksperymenty pozwalają na ulepszenie i unowocześnienie metod stosowanych na placu budowy.
Jakie zastosowania mają kotwy?
Plac budowy wymaga zastosowania bezpiecznych i sprawdzonych technik oraz materiałów. Od ich prawidłowego zastosowania zależy bowiem życie i bezpieczeństwo wielu ludzi. Tylko wówczas można powierzyć budynek biurowy oraz mieszkalny do użytku wielu ludzi.
Kotwy – jedno z najpopularniejszych rozwiązań wykorzystywanych na budowie
Wykorzystanie nowoczesnych oraz sprawdzonych rozwiązań jest szczególnie istotne wówczas, gdy od decyzji i wiedzy specjalistów z zakresu budownictwa zależy bezpieczeństwo tysięcy ludzi. Jednym z najbardziej sprawdzonych i niezawodnych metod stosowanych na budowie są kotwy.
Kotwa pozwala na wiązanie elementów w ten sposób, że możliwe jest ich przesunięcie lub nawet obrót. Kotwa może występować pod postacią: ankiera, kołka lub łącznika. Dzięki ich wykorzystaniu możliwe jest łączenie wielu materiałów o zróżnicowanych właściwościach. Istnieje wiele różnych rodzajów kotew.
Można do nich zaliczyć:
- kotwy gruntowe – występują w formie wbijalnej do ziemi. Najczęściej występują one w formie wsporników. Ich wykorzystanie pozwala m.in. na wbicie i zabezpieczenie konstrukcji drewnianych i stalowych w ogrodzie lub na działce
- kotwy chemiczne – można je kupić w wiaderkach. W odpowiednio umiejscowiony otwór możliwe jest wstrzyknięcie żywicy. Pozwala to na połączenie na powierzchni dwóch substancji w sposób trwały. Mogą one z powodzeniem zastąpić kołki i dryle.
- kotwy stalowe – można zastosować do połączenia warstw ścian murowanych, których nie można złączyć w inny sposób. Jest to elastyczny sposób łączenia, aby warstwy mogły poruszać się niezależnie od siebie. Tego rodzaju kotwy muszą zostać wykonane z odpowiednich materiałów takich jak stal nierdzewna lub ocynkowana.
Jak przebiega montaż kotew?
W przypadku kotwy stalowej, element ten musi przylegać w taki sposób, aby odprowadzenie wilgoci było możliwe. W przypadku kotew chemicznych niezbędne jest wywiercenie otworu, a następnie wprowadzenia do niego odpowiedniej żywicy.
Kotwy gruntowe montowane są w ten sposób, aby wbicie pod kątem prostym było możliwe. Belkę przymocowuje się do kotwy za pomocą specjalnych śrub – ocynkowanych lub odpornych na działanie kwasów.
Nasza firma zajmuje się wklejaniem kotew – zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!