Istnieje wiele materiałów, którymi możemy wyłożyć nasze oczko wodne. Dlaczego powinniśmy to robić? Jakich materiałów użyć najlepiej? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w niniejszym tekście.
Dlaczego warto uszczelniać oczka wodne?
Uszczelnianie oczka wodnego powinno być kluczowym elementem, na którym muszą skupić się wszyscy jego posiadacze. Przede wszystkim utrzymujemy w oczku wodnym stały poziom wody. Ciągłe wycieki zmuszają właścicieli do jej uzupełnienia. Nie dość, że jest to uciążliwe i kosztowne, to na dodatek, zaburza równowagę biologiczną zbiornika, która jest niezwykle trudna do utrzymania w mniejszych oczkach wodnych. Dodatkowo, gdy dno lub ściany są zdobione długotrwały kontakt z wodą może je uszkodzić. Aby uniknąć tych wszystkich kłopotliwych sytuacji należy przy zastosowaniu odpowiednich materiałów uszczelnić zbiornik. Ponadto, gdy nie upuścimy wystarczającej ilości wody na zimę, lód powstały w wyniku ujemnych temperatur może skruszyć i porysować beton, który zacznie przepuszczać wodę.
Czym uszczelnić oczko wodne?
Jeżeli chcemy uszczelnić swoje betonowe oczko wodne, warto zastanowić się nad folią w płynie. Jest to substancja oparta na żywicy syntetycznej. Gdy zaschnie posiada właściwości wododporne. Pomaga w izolowaniu wilgoci od betonu.
Aby skutecznie ją zastosować należy najpierw w odpowiedni sposób przygotować powierzchnię, na której substancja będzie rozprowadzana i dokładnie ją wyczyścić. Następnie należy przyjrzeć się czy w naszym oczku wodnym nie ma żadnych rys i ubytków. Jeżeli takie występują powinniśmy je załatać, aby zwiększyć wytrzymałość i skuteczność foli w płynie.
Nakładanie jej jest dość proste. Wystarczy nam do tego pędzel. Możemy również nałożyć wiele warstw, aby zwiększyć izolację.
Alternatywnym rozwiązaniem może być wykładzina z kauczuku syntetycznego. Jest ona trwalsza i bardziej odporna od folii. Ponadto, bardzo dobrze wytrzymuje oblodzenie, zmiany temperatury i promienie UV. Przez wiele lat może pozostać w nienaruszonym stanie. Przy montażu, możemy połączyć elementy folii specjalnymi taśmami, co pozwala na dostosowanie jej do najbardziej nietypowych podłoży każdego zbiornika.
Kolejną metodą uszczelnienia betonowych zbiorników jest tradycyjna folia z PCV i polietylenu. Na rynku jest dostępna w różnych kolorach i wzorach. Ciekawym rozwiązaniem są te o chropowatej powierzchni z jednej strony. Przyśpiesza to rozwój mikroorganizmów, które wypełniają wolne miejsca dzięki czemu folia szybko staje się niewidoczna.