Jak przygotować beton bez wykorzystania betoniarki?
Jeżeli do wykonania danej pracy budowlanej konieczne jest wykorzystanie betonu, a my nie mamy betoniarki, warto skorzystać z suchego betonu. Taka zaprawa ma szereg różnorodnych zastosowań, a można ją przygotować ręcznie, bez użycia dodatkowych sprzętów.
Czym jest suchy beton?
W skład suchego betonu wchodzi cement, kruszywo, piasek oraz różne domieszki. Do uzyskania go niezbędne jest zachowanie odpowiednich proporcji. Suchy beton stosuje się w miejscach, w których będzie on miał bezpośredni kontakt z gruntem, a nie jest wymagana duża wytrzymałość. Z tego powodu sprawdzą się betony klasy B7,5, B10 oraz B15. Ważne jest, by do cementu dodawać jak najmniejsze ilości wody, dzięki temu uzyskamy trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne materiał.
Jak przygotować suchy beton bez betoniarki?
Przygotowując zaprawę, powinniśmy stosować się do zaleceń, przedstawionych na zakupionym produkcie, zwracając uwagę zwłaszcza na to, by nie dodawać zbyt dużych ilości wody. Jej nadmiar obniży zarówno twardość, jak i ostateczną wytrzymałość betonu. Standardowe proporcje do stworzenia metra sześciennego suchego betonu klasy B10 wskazują, iż na 190 kilogramów cementu, 840 kilogramów piasku oraz 1230 kilogramów żwiru powinno przypaść 150 litrów wody.
Taką zaprawę łatwo przygotujemy bez użycia betoniarki. Będziemy potrzebować do tego odpowiedniego miejsca, w którym wszystkie składniki wymieszamy ręcznie. Gdy beton zostanie już ułożony, należy go zagęścić przy pomocy wibratora powierzchniowego, przyczepnego lub wgłębnego. Pozwoli nam to na usunięcie z zaprawy pęcherzyków powietrza, które mogłyby negatywnie wpłynąć na trwałość cementu. Nie wolno również zapominać o polewaniu suchego betonu, aby umożliwić mu prawidłowe związanie się warstw. W tym celu należy go regularnie zraszać, nie wykorzystując zbyt silnego strumienia wody. Dzięki temu unikniemy niepożądanego wypłukiwania się kruszywa.
Gdzie sprawdzi się suchy beton?
Tego rodzaju zaprawa sprawdzi się na przykład do tworzenia fundamentów — dzięki suchemu betonowi będą one bardziej stabilne i trwałe. Beton ten znajdzie zastosowanie również przy budowaniu obrzeży krawężników, gdzie zapewni świetną stabilizację, a także przy sporządzaniu zaprawy na podjazdy i pod kostkę betonową – pozwoli uzyskać funkcjonalne podłoże przy doskonałym wyrównaniu terenu. Stosuje się go również podczas zabezpieczania ogrodzeń — dzięki temu wszystkie elementy konstrukcyjne, wraz ze słupkami, będą umieszczone w gruncie w solidny sposób.