Czym jest technika diamentowa?
Od zawsze branża szukała nowych sposobów na cięcie betonu i tak oto zaczęto wykorzystywać w tym celu technikę diamentową. Jak sama nazwa wskazuje, w tej technice wykorzystywane są diamenty, które należą do grupy rzadkich minerałów i cechują się niezwykłą twardością. Zarysować diament może jedynie drugi taki sam kamień.
Powstaje pytanie jak to działa? Otóż narzędzia używane w tej technice pokryte są pyłem diamentowym. Do tej grupy zaliczyć możemy piły, tarcze, wiertła czy ściernice.
Kto zapoczątkował technikę diamentową?
W produkcji, narzędzia diamentowe rozpoczęto stosować po II Wojnie Światowej. Wcześniej technika ta była wykorzystywana do drążenia skał. Pod koniec XIX wieku skonstruowano pierwszą piłę diamentową. Kolejnym dużym krokiem w rozwoju omawianej techniki było opanowanie produkcji diamentu syntetycznego.
Zalety techniki diamentowej
Technika diamentowa pozwoliła wejść pracy z betonem na nowy poziom. Dzięki właściwościom diamentu jakość pracy znacznie się poprawiła.
Dzięki cząstkom diamentu narzędzia o wiele łatwiej przekuwają beton i nie ma konieczności ingerować w niego siłą, co sprawiło, że praca zaczęła być bardziej precyzyjna. Dużą zaletą jest także brak wpływu na resztę konstrukcji. Praca tego typu narzędziami nie powoduje drgań, które mogły przypadkowo ją uszkodzić, a z racji częstego używania jej przy budowach, jest to bardzo ważny czynnik. Warto dodać, iż krawędzie materiałów poddanych obróbce tą techniką są gładkie i równe, a same materiały nie posiadają rys i pęknięć.
Niezaprzeczalnym plusem jest także wpływ na zdrowie pracowników. Narzędzia stosowane w technice diamentowej generują o wiele mniej hałasu, oraz nie wytwarzają szkodliwego dla zdrowia pyłu, w porównaniu z narzędziami wykorzystywanymi w innych technikach gwarantujących podobne rezultaty.
Jakie daje możliwości?
Technika diamentowa daje bardzo duże możliwości nie tylko jeśli chodzi obróbkę betonu. Nadaje się także do innych materiałów budowlanych, takich jak żelbet, cegła czy asfalt.
Znacznie ułatwia precyzyjną pracę z materiałem, dzięki czemu, można ją wykorzystywać do wycinania otworów, które będą miały wymiary zgodne z założeniami z projektu. Dodatkowym plusem techniki diamentowej jest umożliwienie wwiercania się pod dowolnym kątem w materiał.
Oczywiście nie tylko narzędzia i technika mają wpływ na rezultaty. Ważne jest także to, aby osoby odpowiedzialne za obróbkę materiału były fachowcami, tak jak jest to w firmie HBS System.