Odpowiednie narzędzia
Beton jest na tyle odpornym materiałem, że do jego wiercenia nie wystarczą podstawowe narzędzia takie jak wiertarka. Taka nada się jedynie przy wierceniu betonu komórkowego. Powinniśmy zrezygnować również z użycia wiertarki udarowej (mogą się nadać jedynie przy średniej grubości betonie). W przypadku klasycznego muru najlepszym wyborem jest młotowiertarka. Jest to urządzenie przeznaczone do wiercenia w twardych powierzchniach, takich jak beton, marmur czy kamień. Młotowiertarki zazwyczaj są wyprodukowane przy użyciu udaru elektropneumatycznego. Dzięki temu ich użycie jest stosunkowo łatwe, a urządzenia nie trzeba dociskać do powierzchni.
Wiercenie krok po kroku
Zanim przejdziemy do wiercenia, pierwszorzędnie musimy przygotować nasze miejsce pracy oraz dobrej jakości osłonę na oczy. Następnie należy dokładnie zaznaczyć miejsce, w którym wiercony będzie otwór. Można zrobić to przy pomocy cyrkla lub ołówka. Ważne jest, aby korzystać z niestępionego wiertła — w przeciwnym razie istnieje możliwość uszkodzenia urządzenia.
Przed rozpoczęciem pracy należy sprawdzić mocowanie wierteł oraz przewód zasilający. Wiertarkę uruchamiamy w momencie, gdy poczujemy opór. W trakcie pracy nie można zmieniać kierunku pracy urządzenia, będzie to bezpieczne dopiero po wyłączeniu. Należy to zrobić również w przypadku zaklinowania się wiertła. Prędkość dostosowuje się do grubości powierzchni, im grubsza, tym mniejsza prędkość.
Dodatkowe wskazówki
Przed rozpoczęciem wiercenia należy również pamiętać o:
- sprawdzeniu, czy w miejscu planowanego otworu nie przechodzą kable, czy rury za pomocą wykrywacza metalu,
- w przypadku dużego otworu z początku należy wywiercić mały otwór, a później stopniowo go powiększać,
- przy określonej głębokości można użyć ogranicznika,
- przy wierceniu należy co jakiś czas wyjmować urządzenie, aby pozbyć się niechcianego pyłu.
Jakie wiertło wybrać wybrać?
Po wyborze urządzenia czas na poszukiwania odpowiedniego wiertła. Jakie będzie najbardziej odpowiednie do tego typu prac?
- wiertło koronowe – przeznaczone do wiercenia większych otworów w twardych materiałach. Możliwe jest dobranie ich wielkości i szerokości.
- wiertło widiowe – najczęściej wybierany rodzaj wiertła. Trwałością niemal dorównują wiertłom diamentowym. Wykorzystuje się je najczęściej przy metalu i stali nierdzewnej.
- wiertło diamentowe – niezwykle trwałe dzięki materiałowi z diamentu syntetycznego. Stosowane zarówno do lekkich, jak i bardzo twardych powierzchni.
- wiertło z płaską głowicą – wykorzystuje się je najczęściej do wiercenia otworów w murach i niezbrojonym betonie.
Wiercenie otworów w betonie jest trudnym procesem, a jego wykonywanie nie jest zalecane dla osób niedoświadczonych. Skontaktuj się z naszą doświadczoną ekipą, aby poznać ofertę i skorzystać z usług profesjonalistów.