Fundamenty stanowią podstawę każdego budynku. Ich umiejętne wykonanie jest niezwykle istotne, ponieważ to dzięki nim konstrukcje są stabilne i zachowują należyty wygląd, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo osób w nich przebywających. Z tego powodu każdy fachowiec powinien posiadać ogromny zasób wiedzy, dotyczący sposobu ich stawiania oraz najczęstszych błędów, których należy się wystrzegać. Fundamenty są częścią budowli, której nie da się wymienić czy naprawić, a każda pomyłka popełniona na etapie ich stawiania będzie dawała o sobie znać w przyszłości. Ignorowanie bądź lekceważenie tego jak istotne są te kwestie, kończy się nie tylko popękanymi ścianami, które nadają budynkom nieestetycznego, zaniedbanego wyglądu, ale przede wszystkim stanowią poważne zagrożenie dla życia osób znajdujących się w jego pobliżu.
Niezweryfikowana pomyłka przy zazbrojeniu fundamentów
Najczęściej stosowane przy budowach są fundamenty bezpośrednie, takie jak ławy, stopy czy płyty fundamentalne, których charakterystyka wymaga odpowiedniego zazbrojenia. Rozmieszczenie oraz sposób połączenia zbrojenia wynika z wcześniej przygotowanego projektu, w którym jest również zawarta informacja, ile prętów zbrojeniowych dokładnie powinno być, o jakiej średnicy, a także z jakiego rodzaju stali mają być wykonane. Po ich ułożeniu zostają one zalane mieszanką betonową, co uniemożliwia ewentualne wprowadzenie poprawek. Z tego powodu uważna kontrola etapu rozłożenia zbrojeń jest niezwykle istotna.
Brak właściwej otuliny
Pręty zbrojeniowe wykonane są różnych stopów metali, które ze względu na swoje właściwości potrafią wejść w niechciane reakcje chemiczne. Aby temu zapobiec, stosuje się wokół nich otulinę wykonaną z betonu, na grubość co najmniej pięciu centymetrów. Dzięki temu materiał, z którego wykonane są pręty staje się odporny na korozję oraz kruszenie. Warto o tym pamiętać, ponieważ fundamenty mają styczność z wieloma czynnikami środowiskowymi, jak na przykład niska temperatura czy wilgotność ziemi, co często powoduje niechciane skutki.
Naruszona ciągłość zbrojenia
Należy zwracać szczególną uwagę na miejsca załamań linii fundamentowych, gdzie ławy ułożone są prostopadle względem siebie. Zdarza się, że wykonawcy łączą pręty “na styk”, co jest poważnym błędem. W ten sposób fundamenty są narażone na popękanie wskutek osiadania budynku, co pociąga za sobą kolejne problemy związane z uszkodzeniem hydroizolacji. Zaleca się, aby wykorzystać dodatkowe zazbrojenie ław w narożach oraz w każdym miejscu, gdzie dochodzi do łączeń. Stosując się do tego, można mieć pewność, że ciągłość zbrojenia nie została naruszona.
Jak widać proces wykonywania fundamentów jest czynnością, w trakcie której można popełnić wiele małych błędów, które mogą powodować poważne skutki w przyszłości. Z tego powodu przed zleceniem wykonania prac danej firmie, należy dokładnie zweryfikować ich kwalifikacje.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą – gwarantujemy profesjonalizm oraz precyzję działań na każdym kroku!