Betonowanie, czy to w warunkach zewnętrznych, czy wewnętrznych musi przebiegać z zachowaniem odpowiednich warunków, których przestrzeganie sprawi, że proces zakończy się sukcesem. Mowa o wylewkach betonowych, ale także wykańczaniu wnętrza betonem, bądź jego imitacją. Istotną rolę odgrywają warunki atmosferyczne, które nie zawsze muszą być pomocne podczas takich prac, a czasami nawet mogą okazać się wrogiem budowlańców. Nie każde warunki sprzyjają budowom, dlatego fachowcy znają metody, jak zapobiec ewentualnym uszkodzeniom, a także pozwolić cieszyć się przyszłym mieszkańcom budynku z dobrze wykonanego betonowania lub wykończeń.
Warunki pogodowe do spełnienia
Najważniejszym czynnikiem jest zapewnienie odpowiedniej temperatury. Umowna temperatura betonowania to przedział między 4-5 stopni Celsjusza. Natomiast, jeśli spada ona poniżej -5, należy wtedy zastosować specjalne dodatki do wyrabianego betonu. Taki proces wymaga dodatkowych materiałów, pracy fachowców i czasu, co oznacza większe wydatki oraz koszty betonowania. Trzeba pamiętać też, że nie każdy budowlaniec posługuje się doświadczeniem w tym zakresie. Zazwyczaj odradzane jest betonowanie przy panującej temperaturze ujemnej. Taki proces jest tylko możliwy dzięki zastosowaniu cementu wysokokalorycznego, odpowiednim zagęszczeniu masy czy nieużywaniu oblodzonych prętów. Zaleca się także podgrzewanie składników betonu oraz wykorzystywanie środków antyadhezyjnych.
Betonowanie wewnątrz
Mieszanka betonowa stosowana wewnątrz pomieszczeń także powinna być wyrabiana, jak i używana w odpowiednich warunkach atmosferycznych, aby efekt końcowy był zadowalający. Podobnie jak w przypadku betonowania zewnętrznego, zaleca się utrzymywanie temperatury w granicach 4-5 stopni powyżej zera. Niższa lub wyższa temperatura może skutkować niepowodzeniem i dodatkowymi kosztami takiej aranżacji. Ważne, aby też pamiętać, że świeżo otynkowane ściany, nałożona farba lub zaprawa tynkarska powinny mieć zapewnioną odpowiednią wilgotność powietrza, aby beton mógł schnąć powoli, bez szybkiego zastygania. Tylko wtedy, będzie on trwały i wytrzymały. Aby pomóc sobie uzyskać taki efekt stosuje się maty i folie. Popularne też są płynne środki do pielęgnacji, które rozpyla się w pomieszczeniu. Dodatkowa ochrona betonu to wykończenie go lakierem lub impregnatem. Betonowe ściany pozwalają też na dodanie błyszczących drobinek, bądź kryształków.
Betonowanie zimą
Zima to okres roku kalendarzowego, kiedy panują na zewnątrz niższe temperatury. Czasami mogą one osiągnąć kilka, czy nawet kilkadziesiąt stopni poniżej zera. W warunkach mroźnych betonowanie jest odradzane z powodu niskich temperatur, które nie sprzyjają wiązaniu się betonu. Nawet stałe podgrzewanie składników betonu nie wystarcza. Oprócz dodatków do wyrobu cementu potrzebny jest dłuższy czas pozostawienia betonu na szalunku, jego ochrona przed mroźnym powietrzem, oblodzeniem lub wychłodzeniem oraz okrycie folią. Sprawdzonym sposobem walki z niższymi temperaturami są domieszki do betonu. Dzięki nim wiązanie betonu jest szybsze, a samo jego twardnienie jest również przyśpieszone. Przy ich zastosowaniu betonowanie będzie bezpieczne nawet w temperaturze -10℃. Przykładem takiej domieszki jest woda zarobowa, która ogranicza negatywne skutki zamarzania wody. Warto zdecydować się na beton z dodatkiem wody zarobowej z wytwórni, bowiem samodzielne uzyskanie takiego efektu jest dosyć trudne i wymagające.
Nasza firma HBS System specjalizuje się w odwiertach i cięciach betonowych. Nasze usługi są wykonywane przez doświadczonych specjalistów, którzy profesjonalnie przeprowadzają prace w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszych usług już dziś!