Beton jest materiałem niezwykle twardym i wiercąc w nim otwory można napotkać wiele problemów, wynikających przede wszystkim z błędnego przeprowadzania robót. Jakich działań należy unikać i o czym pamiętać pracując z betonem? O tym poniżej.
Złe praktyki wiercenia w betonie
Niektórzy zapominają o tym, że przed rozpoczęciem pracy, wybrane miejsce należy sprawdzić pod kątem obecności kabli (np. dzięki pomocy ich wykrywacza). Pozwoli to uniknąć przerwania przewodów będących pod napięciem. Kolejnym błędem stają się zbyt małe odległości między otworami (pozwalające bezpiecznie osadzić w nich dyble), a także nieodpowiednie odsunięcie się od krawędzi i osi podłoża. To ostatnie, wykonane odpowiednio, sprawia zaś że nie ma problemów z odpryskiwaniem podłoża czy z tworzącymi się na powierzchni rysami. Dobre odległości wiercenia umożliwiają też dyblom (czy innym mocowaniom) na prawidłowe przenoszenie obciążenia. Jeszcze jedną złą praktyką jest zapominanie o oczyszczeniu otworu w czasie wiercenia albo tuż po nim. Jest to bardzo ważne, bo nieusunięty pył zmniejsza jakość mocowania, a co za tym idzie – przekłada się na późniejsze bezpieczeństwo eksploatacji.
O czym należy jeszcze wiedzieć?
Ściany betonowe stosuje się bardzo często w nowym budownictwie, a w starym wzmacnia się nim istniejące konstrukcje (dzięki wbudowaniu elementów żelbetowych). Elementy budowli wykonuje się z betonu zbrojonego, przy użyciu prętów, które umieszczane są zazwyczaj w odległości 2-4 cm od jego powierzchni. W związku z tym w czasie wiercenia łatwo na nie natrafić, co może doprowadzić do wyszczerbienia głowicy wiertła, jego zakleszczenia, a nawet przegrzania i rozhartowania końcówki. Można tego uniknąć odpowiednio dobierając sprzęt, rodzaj wiertła i sposób wiercenia. Tak więc – podsumowując, wśród najczęstszych błędów podczas wiercenia w betonie wymienić można: niezachowanie odpowiednich odległości (także od krawędzi i osi podłoża), nieodpowiedni dobór sprzętu lub parametrów wiercenia, stworzenie zbyt małych otworów, nieoczyszczenie powstałego otworu. Aby tego uniknąć wybrać należy odpowiednią wiertarkę (z udarem lub młotowiertarkę) i dobrej jakości wiertło, a także dokładnie zaznaczyć miejsce mocowań – jeszcze przed rozpoczęciem wiercenia.