Wbrew pozorom, beton to nie tylko szare bloki i ogromne budowle
To również elementy architektury. Estetycznie wykonane detale, stanowią nie tylko ozdobę krajobrazu, ale mogą też pretendować o miano dzieła sztuki. Zapoznaj się w tym wpisie, jak taki materiał jak beton, może stać się artystyczną kreacją lub połączyć sztukę użytkową, z wyższymi wartościami.
Beton kojarzony jest zazwyczaj z przestrzenią miejską. Ciężki, oporny i szary wydaje się mieć niewiele cech wspólnych z architekturą delikatnych, kolorowych ogrodów. Jednak ten materiał to doskonały budulec dla trwałych i pięknych rzeźb ogrodowych, które oryginalnie komponują się z zielenią i kwietnikami.
Rzeźby
Beton to materiał wszechstronny i wytrzymały, który pozwala na oryginalną obróbkę. W ten sposób można wykonać wymarzoną rzeźbę, która odda charakter wnętrza ogrodu. Rzeźby betonowe wykonywane są z najwyższej jakości materiałów i impregnatów, co gwarantuje wysoką jakość i odporność na lata. Nie straszne im niesprzyjające warunki pogodowe.
Rodzaj betonu wykorzystywanego do obróbki artystycznej, ma inną teksturę niż beton architektoniczny – jego powierzchnia jest chropowata i nierówna, dzięki czemu figury elegancko komponują się z roślinnością. Co ciekawe, odpowiednio wykonane betonowe rzeźby ogrodowe wyglądają niczym wykute w kamieniu naturalnym, majestatycznie i zachwycająco, a przy tym ich cena jest o wiele korzystniejsza od naturalnych materiałów.
Muzea
Beton to materiał często wykorzystywany do wznoszenia budynków muzealnych. Mowa tutaj np.: o Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, uznanego w 2011 roku, za najlepszy budynek betonowy na świecie, w kategorii „budynków publicznych i przemysłowych wykonanych z betonu”.
Kolejnym przykładem jest Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, czyli Mocak. Autor projektu Muzeum, Claudio Nardi, z typowo włoskim podejściem do architektury starał się nawiązać do zastanego kontekstu urbanistycznego, podkreślając kulturowy charakter miejsca. Charakterystyczna surowa i przemysłowa betonowa płaszczyzna „muru południowego”, jest wyznacznikiem i punktem wspólnym pomiędzy ulicą a wewnętrznymi przejściami i pawilonami ekspozycyjnymi, które przebiegają wewnątrz kompleksu.
Nagrobki
Oprócz popularnych na cmentarzach, nagrobków wykonanych z granitu, marmuru czy piaskowca, występują także nagrobki betonowe. Oczywiście jest to rozwiązanie o wiele tańsze, niż w przypadku materiałów naturalnych, zaś tak jak udowodniły to rzeźby – odpowiednio wykonane betonowe nagrobki, również znajdują swoich zwolenników.