Beton jest kompozytem powstałym ze zmieszania cementu i kruszywa
Jest to jeden z najpowszechniej używanych materiałów we współczesnym budownictwie. Ten kompozyt bardzo często używany jest na powierzchnie płaskie, takie jak podłoga czy posadzka. Z czasem jednak na betonowej podłodze zaczynają powstawać nierówności. W takiej sytuacji warto z pomocą przychodzi szlifowanie betonu.
Kiedy szlifować beton?
Gdy na betonowej podłodze dochodzi do powstania nierówności staje się ona bardziej podatna na wszelkie nieczystości, jej powierzchnia pokrywa się warstwą kurzu i pyłów. Tak szorstką powierzchnię trudno jest umyć i usunąć wszelkie zabrudzenia. Dodatkowym minusem jest fakt, że taka nierówna podłoga znacząco traci na walorach estetycznych. W takich właśnie okolicznościach najlepiej zastosować szlifowanie betonu – ten zabieg sprawia, że posadzka staje się czysta i gładka.
Na czym polega szlifowanie betonu?
Jest to to technologia, która polega na usunięciu wierzchniej warstwy betonu, tak, aby odsłonić jej mocniejszą część. Dzięki takiemu zabiegowi podłoga zyskuje na wytrzymałości, utrzymanie jej w czystości staje się znacznie łatwiejsze. Dodatkowo, szlifowanie betonu podnosi jego wartości estetyczne – podłoga staje się bardziej lśniąca. Do procesu szlifowania betonu wykorzystuje się ciężki, profesjonalny i bardzo drogi sprzęt – szlifierkę o tarczach złożonych z diamentowych segmentów. Szlifierkę należy dobrać odpowiednio do rozmiaru pomieszczenia, to samo tyczy się jej mocy i sposobu odprowadzania płynu. Profesjonalna szlifierka do betonu jest znaczącym wydatkiem – istnieją więc dwie opcję, z których możemy skorzystać. Pierwszą z nich jest wypożyczenie szlifierki i wykonanie tej czynności samodzielnie, należy jednak pamięta, że sprzęt ten nie jest łatwy w obsłudze i wymaga doświadczenia. Drugą z możliwych opcji jest zatrudnienie profesjonalnej ekipy, która zajmie się tym za nas. W takim wypadku mamy gwarancję, że podłoga wyszlifowana będzie dokładnie, a uzyskana powierzchnia będzie równa i gładka.
Szlifowanie betonu na mokro czy sucho?
Istnieją dwie możliwości szlifowania powierzchni – na mokro i sucho. Szlifowanie betonu na mokro jest zdecydowanie bardziej wydajne niż to na sucho. Natomiast, szlifowanie na mokro sprawia, że narzędzia diamentowe używane do tego typu czynności szybciej się ścierają, a sprzątanie trwa zdecydowanie cięższe. Należy jednak pamiętać, że w obu tych metodach należy zastosować obróbkę zgrubną, czyli przechodzenie od narzędzi od tych z grubym ziarnem, aż do tych najdrobniejszych, dzięki czemu zarysowania są niwelowane stopniowo.