Wiercenie w betonie jest sztuką, do której nie każdy się nadaje
Wymagana jest szeroka wiedza na temat materiału budowlanego, jakim jest beton, na temat rodzajów i możliwości wierteł oraz ogólnie na temat budownictwa.
Rodzaje wierteł
Na rynku dostępnych jest mnóstwo wierteł i różne kryteria ich podziału. Kilka rodzajów znanych wierteł, to:
· widiowe – bardzo wytrzymałe, posiadają wysoką odporność na ścieranie
· udarowe – odpowiednia konstrukcja zapewnia bezpieczne zamocowanie w uchwycie
· diamentowe – sprawdzają się do wiercenia na sucho oraz do głębokiego wiercenia
· przebiciowe – przeznaczone do wykonywania otworów o dużych średnicach
· walcowe – ich kształt ułatwia centrowanie wiertła na twardych i gładkich powierzchniach
· rurowe – umożliwiają praktycznie bezpyłowe wiercenie w betonie
Dopasowanie wiertła
Właściwie dobrana wiertarka nie gwarantuje sukcesu. Bez dobrego wiertła, nawet najdroższa i ta nazywana najlepszą, może nie sprostać. Aby wszystko współgrało, wiertło powinno być dopasowane nie tylko do swojego przeznaczenia, ale także do wiertarki. Dobranie wiertła jest po prostu podstawą. Mogą się one różnić długością, grubością, końcówką, tworzywem, z którego zostały wykonane i ogólnym kształtem. Zastosowanie niektórych wierteł jest bardzo szerokie, więc trzeba umiejętnie wybierać m.in. jego długość czy grubość.
Są różne rodzaje i klasy betonu, dlatego podczas przygotowań do wiercenia należy być niezwykle ostrożnym. Podstawowym podziałem betonu jest ten ze względu na gęstość. Źle dobrane wiertło może skutecznie popsuć materiał, a także sprawić, że uszkodzimy je bądź wiertarkę.
Niektóre wiertła posiadają swoje przeznaczenie
Na przykład wiertła przebiciowe nadają się do wykonywania otworów pod różnego rodzaju instalacje. Niektóre są odpowiednie się do betonu zbrojnego a inne do niezbrojnego. Wiertła ze spiralą umożliwiającą szybkie odprowadzanie urobku podczas pracy i usprawniają wiercenie w betonie. Jeszcze inne są przeznaczone do precyzyjnego, wydajnego i szybkiego wiercenia lub do wiercenia jedynie otworów przelotowych. Ważne, aby uwzględnić, jaki otwór ma powstać.
Podsumowując – przed rozpoczęciem jakiegokolwiek wiercenia, należy upewnić się jaki rodzaj betonu posiadamy. Kolejnym etapem jest dopasowanie wiertła do materiału oraz wiertarki. Jeśli będzie ono właściwe, nie będziemy musieli się martwić o uszkodzenie betonu, elektronarzędzia oraz samego wiertła.