Powszechność materiału budowlanego, jakim jest beton, wynika z jego trwałości oraz łatwości i dowolności kształtowania
Żaden inny budulec nie jest tak uniwersalny i wykorzystywany do różnych celów. Podstawowymi składnikami, z których powstaje beton są: woda, cement, oraz kruszywo. Są one niezmienne od ponad wieku. Do produkcji używa się także dodatków mineralnych i domieszek chemicznych. Na skutek zmieszania składników, a następnie poddania reakcjom chemicznym, powstaje zwarty materiał zwany sztucznym kamieniem lub “skałą natychmiastową”.
Na czym polega podstawowa różnicą pomiędzy betonem zarysowanym a niezarysowanym?
Różnica jest bardzo prosta. Tworzenie betonu musi być dostosowane do jego zastosowania. Jest materiałem bardzo odpornym na ściskanie, jednak przy niektórych konstrukcjach musi posiadać także odporność na rozciąganie. Jego strefy różnią się między sobą, aby móc bez problemu uniknąć uszkodzeń i aby można było do niego wprowadzać na przykład kotwy. Beton zarysowany identyfikowany jest ze strefą rozciągania, a beton niezarysowany ze strefą ściskania elementu żelbetowego (betonu wzmocnionego zbrojeniem). Inne nazwy utożsamiające beton zarysowany i niezarysowany to kolejno – beton spękany oraz beton niespękany. Łączniki w betonie zarysowanym zazwyczaj posiadają o 40% mniejszą nośność niż w betonie niezarysowanym.
Beton zarysowany/spękany
Dzięki zastosowanej budowie, beton zarysowany jest rozciągliwy, odporniejszy na uszkodzenia, a konkretna kotwa użyta w strefie rozciągania przyniesie mniejsze obciążenie niż ta zakotwiona w strefie ściskania. Przekrój betonu nigdy nie jest identyczny. Strefa ściskania może pojawiać się raz na jego górze, a raz na dole. W tym przypadku nie ma żadnej reguły i należy się upewnić, gdzie jest jaka strefa. Wybierając kotwę trzeba mieć także pewność, czy jest przeznaczona do betonu zarysowanego. Istnieją też kotwy przeznaczone do obu rodzajów betonu. Również nie wszystkie łączniki nadają się do zamocowań w betonie spękanym. Jeśli są do tego przewidziane, posiadają specjalne oznaczenie.
Beton niezarysowany/niespękany
Inną nazwą dla betonu niezarysowanego jest beton niespękany. Według definicji jest to strefa betonu, w której występują tylko siły ściskające. Dobierając kotwy, trzeba mieć na uwadze, że jest on mniej odporny na uszkodzenia i nie wszystkie ich rodzaje się nadadzą.
Podstawową czynnością, którą należy wykonać przed przystąpieniem do kotwienia betonu, jest określenie czy jest to beton zarysowany czy niezarysowany. Kolejnym krokiem jest dopasowanie odpowiedniej kotwy. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych nieporozumień oraz uszkodzeń betonu.