Beton architektoniczny to materiał stosowany nie tylko na dużych obiektach
Na trwale zagościł również w minimalistycznych i designerskich wnętrzach, idealnie oddając surowy charakter np. skandynawskiego stylu. Każdy z nas chociaż raz miał z nim do czynienia – nawet, jeśli nie zdawał sobie z tego sprawy. Beton architektoniczny staje się coraz częściej wykorzystywanym materiałem wśród materiałów wykończeniowych, gdyż oprócz walorów estetycznych, jakie wnosi do aranżacji wnętrza, jest również niezwykle trwały.
Co to jest beton architektoniczny?
Beton architektoniczny to specjalna odmiana betonu, pod którą rozumie się powierzchnie betonowe o zdefiniowanych wymaganiach pod względem wyglądu, który wytwarza się z mieszanki betonowej o odpowiednich proporcjach wysokojakościowych składników. Przy jego wyrabianiu, oprócz wytrzymałości i trwałości, istotna jest ostateczna struktura, barwa, porowatość. Czasem dodaje się nawet specjalne barwniki, by uzyskać zabarwienie bardziej pasujące do klimatu wnętrza, które ma uzupełniać.
Cięcie i wiercenie w betonie architektonicznym
Wielu ludzi boi się, że ten typ surowca jest mniej odporny na wiercenie w betonie. Warto jednak pamiętać, że chociaż to jego walory estetyczne sprawiają, że jest wybierany nawet przez projektantów wnętrz, jest on niezwykle trwały. Możliwe jest więc cięcie i wiercenie w betonie – chociaż najlepiej sprawdza się wiercenie techniką diamentową. Obróbka betonu architektonicznego jest zazwyczaj konieczna, gdyż bywa sprzedawany w postaci płyt, których rozmiar należy dopasować do ściany. Cięcie betonu architektonicznego dobrze zostawić profesjonalistom, którzy wiedzą, jak obchodzić się z tym specyficznym kruszcem.
Zastosowania betonu architektonicznego
Beton architektoniczny to surowiec wielozadaniowy. Szerokie zastosowania tego materiału wpływają na jego rosnącą popularność na rynku. Jego trwałość i wytrzymałość sprawiają, że z powodzeniem może on zostać wykorzystany do stworzenia zewnętrznej elewacji budynku i chronić przed niekorzystnymi czynnikami pogodowymi. Nazwa jednak nie jest przypadkowa – często używany jest do stworzenia oryginalnej konstrukcji budynku albo nadania bryle nieszablonowego kształtu. W tym celu czasami jest potrzebna jego obróbka – wiercenie diamentowe lub cięcie w betonie.
Beton architektoniczny częściej spotyka się jednak na ścianach wewnątrz pomieszczeń. Możliwość doboru odpowiedniego koloru, osiągnięcia wyjątkowo gładkiej powierzchni i doboru porowatości sprawia, że często wybierany jest podczas aranżacji nowoczesnych domów i mieszkań. Nie jest to jednak rozwiązanie dostosowane do każdego typu wnętrza – wizualny chłód i minimalizm betonu architektonicznego lepiej sprawdzają się w dużych pomieszczeniach, podkreślając ogrom przestrzeni.
Ten typ kruszca sprawdza się także podczas projektowania ogrodów i tarasów, gdyż w tych warunkach wykorzystać można jego podwójne zalety – funkcjonalność i atrakcyjność wyglądu.