Beton jest tworzywem powszechnie wykorzystywanym w budownictwie
Ze względu na swoje zastosowanie należy do jednego z najbardziej trwałych i najwytrzymalszych materiałów powszechnie stosowanych. Z racji tego, obróbka betonu jest niezwykle skomplikowanym procesem, który powinno być wykonane wyłącznie przez odpowiednio wykwalifikowane do tego osoby, używające w tym celu specjalistycznego sprzętu.
Narzędzia do obróbki betonu
Obróbka betonu byłaby niemożliwa bez pomocy sprzętów wyprodukowanych specjalnie w tym celu. Narzędzia charakteryzują się obecnością drobinek diamentu (najbardziej twardego materiału znanego ludzkości).
Przed rozpoczęciem pracy z betonem należy zadbać o bezpieczeństwo zarówno osoby przeprowadzającej obróbkę jak i otoczenia w którym czynność ma zostać wykonana.
Beton ze względu na swoją budowę podczas obróbki może stwarzać zagrożenie w postaci lecących iskier oraz ogromnego hałasu. Osoba przystępująca do pracy powinna zabezpieczyć się za pomocą kombinezonu, specjalnych okularów ochronnych oraz zatyczek do uszu. Równie ważną czynnością konieczną do wykonania przed rozpoczęciem prac jest upewnienie się, że przez materiał nie przebiegają żadne kable , rury lub inne przewody.
Cięcie betonu
Do jego wykonania niezbędne są urządzenie takie jak: przecinarka, lina diamentowa czy piła. Jak wcześniej wspomniano do produkcji maszyny wykorzystuje się tarcze pokryte diamentowym pyłem, dzięki któremu cięcie jest możliwe do wykonania. Użycie liny diamentowej w szczególności sprawdza się gdy prace wykonywane są w trudno dostępnych miejscach. Jej dodatkowym atutem jest redukcja hałasu i pyłów towarzyszących obróbce.
Wiercenie w betonie
Wiercenie odbywa się za pomocą młotowiertarki wyposażonej w diamentowe wiertło oraz tak zwany udar pneumatyczny. Jej charakterystyczną cechą jest poruszanie się w przód i w tył co przekłada się na zwiększenie mocy działania. Wiertła stosowane do obróbki betonu można podzielić na wiertła widiowe i koronowe. Pierwszy rodzaj wykorzystywany jest do otworów niewielkich rozmiarów natomiast wiertła koronowe ze względu na swoją specyficzną budowę (posiadają ostrza również po zewnętrznej stronie) idealnie sprawdzają się przy większych odwiertach.
Należy jednak zaznaczyć, że młotowiertarki sprawdzą się wyłączne przy niewielkich pracach, często w domowym zaciszu. Do profesjonalnego użytku na większą skalę wykorzystuje się w tym celu wiertnice, które pozwalają wywiercić otwór o średnicy nawet 1 metra.