Beton jest najpopularniejszym materiałem budowlanym na świecie, stosowanym powszechnie do budowy fundamentów w budownictwie jednorodzinnym, wznoszenia ścian piwnicznych czy budowy stropów. Słynie ze swojej niezwykłej trwałości oraz wytrzymałości na mocne pęknięcia i urazy. Pomimo swoich liczny zalet, nie jest materiałem nizniszczalnym – co objawia się powstawaniem od czasu do czasu nielicznych pęknięć. Składa się na to kilka czynników, do których należą: deformacja, skurcz hydrauliczny, skurcz termiczny lub pęcznienie.
Jak temu zaradzić?
Aby otrzymać dobry, beton niezbędna jest prawidłowa pielęgnacja już od początku procesu jego twardnienia. Niewłaściwa pielęgnacja lub jej brak będzie prowadzić do spadku trwałości betonu, a nawet całej konstrukcji czy zalanej powierzchni. W prawidłowej pielęgnacji powinno uchronić się zastygający beton przed zbyt niską lub zbyt wysoką wilgotnością oraz temperaturą powietrza, wiatrem, przemarzaniem powierzchni lub całości konstrukcji betonowej oraz intensywnymi opadami, kiedy beton jest jeszcze plastyczny. Należy także pamiętać, że pielęgnacja w sezonie letnim oraz zimowym znacznie się różni.
Jakie są rodzaje pęknięć?
Zbyt szybkie odparowanie wody z podkładu podłogowego jest najczęstszą przyczyną pęknięcia spowodowanego zbyt szybkim wysychaniem materiału. Do przyczyn pęknięć możemy również zaliczyć zbyt dużą ilość wody w podkładzie podłogowym – z jej powodu powstają uszkodzenia zwane skurczowymi. Istnieją także pęknięcia między różnymi materiałami powstające na styku materiałów o różnej wydłużalności.
Czy można naprawić pęknięty beton?
Chcąc naprawić uszkodzenia w betonie, powinniśmy zacząć od wyeliminowania czynnika, który spowodował pęknięcia betonu. Bez tego kroku próba walki z uszkodzeniami może być nieskuteczna. W następnym kroku powinniśmy zadbać, aby podkład podłogowy był suchy. Kolejno przy pomocy szlifierki delikatnie poszerzamy pęknięcie i oczyszczamy z powstałego pyłu. Gruntowanie powstałego w ten sposób powiększonego pęknięcia przy pomocy żywicy epoksydowej jest kolejnym krokiem w procesie naprawienia powstałych zniekształceń. Przy użyciu żywicy wypełniamy pęknięcia do poziomu pokładu podłogowego, a następnie przysypujemy żywicę piaskiem kwarcowym, który po 24 godzinach należy usunąć.
Beton po wielu latach użytkowania niszczy się, przez co powstałe na jego powierzchni pęknięcia powiększają się. Warto zawczasu dbać o jego prawidłową pielęgnację, aby zapobiec trwałym uszczerbkom. Podstawą jest prawidłowa pielęgnacja oraz wczesna naprawa powstałych ubytków.