Czym jest kotwienie?
To łączenie elementów budowlanych za pomocą kotwi (takich części stalowych, które po zamontowaniu będą wiązać fragmenty konstrukcji, uniemożliwiając im przesuwanie się). Kotwy wzmacniają i scalają konstrukcję, pozwalają na mocowanie elementów metalowych, części drewnianych, czy aluminiowych.
Kotwienie mechaniczne
Popularne w szczególności w konstrukcjach betonowych na podłożach gładkich i stałych. Stosowane zarówno do betonu spękanego i niespękanego, zbrojonego i niezbrojonego. Kotwy mechaniczne w całości wykonane są w ze stali i zapewniają dużą wytrzymałość. Ponadto ich zaletami są bez wątpienia: funkcjonalność, wysoka nośność, a przy tym stosunkowa łatwość i szybkość montażu. Ich rodzaje wyróżnia się głównie w zależności od nośności: średniej, dużej, najwyższej.
Kotwy mechaniczne dzielą się na:
– opaskowe – obecnie najpopularniejsze, umożliwiają montaż przelotowy. Pozwalają też na dopasowanie głębokości zakotwienia (można je montować na różnej głębokości), a także dostosować to, jak gruba jest mocowana część.
– wkręcane – kotwienie następuje na całej ich długości; jeśli używane były tymczasowo, można je stosować powtórnie; (zazwyczaj w podłożach betonowych)
– tulejowe – stosowane do przenoszenia niewielkich obciążeń, wykorzystywane głównie przy instalacjach
– segmentowe – bardzo wytrzymałe (przenoszenie najwyższych obciążeń, odporność na wysoką temperaturę, ogień)
Montaż
Montaż bależy rozpocząć od wiercenia. Tu ważne jest sprawdzenie średnicy wiercenia oraz głębokości, na jaką mamy zamiar umieścić kotwę (najczęściej średnica wiercenia = średnica kotwy). Bardzo istotne jest czyszczenie otworu. Należy to wykonać za pomocą pompki ręcznej, aby pozbyć się zwierciny. Następnie w otworze umieszczamy kotwę i używając młotka (z wyczuciem) osadzamy ją. Pełną nośność zapewni nam prawidłowe dokręcenie kotwy (co często jest pomijane, a niezbędne). Poleca się tu zastosowanie klucza dynamometrycznego, ponieważ dzięki niemu możemy przekręcić element prawidłowo (ani nie za słabo, ani nie za mocno, bo to grozi niedostatecznym rozparciem kotwy w betonie, czy jej wysunięciem się).
Mocowanie – wskazówki
Warunkiem pełnej nośności jest odpowiednie rozstawienie kotew względem siebie i względem krawędzi betonu. Pamiętać należy, że każda kotew, jeśli poddamy ją obciążeniu – wytworzy w betonie pewne naprężenie. Jeżeli powierzchnie naprężeń poszczególnych kotew nachodzą na siebie, wówczas ich nośność jest zredukowana. Ważne zatem, by zapoznać się z parametrami używanych materiałów, aby prawidłowo zachować wszystkie odległości i głębokości.