Obróbka twardych nawierzchni może przysparzać problemu jeżeli nie użyjemy do tego odpowiednich materiałów. Przed rozpoczęciem wiercenia w betonie należy zwrócić uwagę na kilka aspektów, dzięki którym będziemy mogli bezpiecznie przystąpić do pracy oraz nie martwić się o uszkodzenie sprzętu.
Mocowanie wiertarki
Na początek warto zwrócić uwagę jaki rodzaj mocowania znajduje się w naszej wiertarce. Do zębatego uchwytu wiertarskiego można dobrać najpowszechniejsze wiertła z mocowaniem walcowym lub sześciokątnym. Można je dowolnie zmieniać za pomocą specjalnego klucza. Ten rodzaj wierteł będzie również pasował do uchwytów szybkomocujących. W
przypadku młotowiertarek i młotów udarowych najczęściej stosowane są uchwyty SDS. Je można rozbić na dwa rodzaje. SDS MAX służy do lżejszych prac, z kolei SDS Plus stosuje się do obróbki, która wymaga większego nakładu pracy.
Z jakiego materiału?
Ważne jest aby zwrócić uwagę z jakiego materiału są zrobione nasze wiertła. Nieodpowiednio dobrane sprzęt może znacznie utrudniać pracę. Krawędzie dziury mogą być postrzępione, a samo wiertło może pęknąć co może uszkodzić wiertarkę. Najtańsze wiertła do betonu zrobione są ze stali nierdzewnej. Idealnie sprawdzają się do remontów i wiercenia dziur w ścianie.
Możemy również spotkać wiertła z węglików spiekanych, które są przeznaczone do wiertarek udarowych. Cechuje je duża wytrzymałość i zapewnia możliwość długiej pracy bez konieczności wymieniania sprzętu.
Jak wiercić w betonie zbrojonym?
Ten rodzaj materiału jest bardzo trudny do obróbki. Wiertło musi poradzić sobie nie tylko z betonem ale też ze zbrojeniem. W takim przypadku warto zainwestować w tytanowo-węglowe wiertła. Wyróżniają się one odpowiednim kształtem i wytrzymałością. Mają one wielokrotnie szlifowane, diamentowe ostrza boczne przez co nie ulegają stępieniu. Ich spiralny kształt pozwala również na jednoczesne odprowadzanie pyłu co przyśpiesza pracę. Ich masywna głowica sprawia, że nie zatrzymują się nawet gdy trafią na zbrojenie.
Ostrzenie wiertła
Pamiętaj o tym, że ostrza wierteł się tępią. Aby przedłużyć żywotność swojego sprzętu należy je regularnie ostrzyć. Można do tego wykorzystać specjalną maszynę lub robić to ręcznie, co nie jest łatwą rzeczą. Aby poprawnie naostrzyć wiertło trzeba robić to pod odpowiednim kątem aby nie zniszczyć jego ergonomicznego kształtu, a to wymaga wprawy.
Podsumowanie
Przy wyborze wiertła do betonu należy kierować się przede wszystkim rodzajem mocowania naszej wiertarki, materiałem z jakiego dane wiertło jest stworzone oraz typem nawierzchni jaki będzie poddawany obróbce. Należy również starać się dobierać wiertła jak najwyższej jakości. Są one trochę droższe ale wtedy unikniemy nieprzyjemności takich jak złamane wiertło w ścianie, które bywa bardzo problematyczne do usunięcia.