Przemysł budowlany stale się rozwija, toteż na rynku pojawiają się nieustannie nowe rozwiązania zmniejszające generowanie kosztów. Zbrojenia włóknem szklanym są stosowane już od dłuższego czasu, ale od niedawna są powszechniej stosowane. Ich produkcja prężnie się rozwija, gdyż do ich tworzenia nie potrzeba drogiego i skomplikowanego sprzętu, a koszty wytworzenia są niskie.
Środkiem wzmacniającym ów zbrojenie jest pręt o nierównomiernej, żebrowanej powierzchni, wykonanej z włókien szklanych. Rzecz jasna w sprzedaży funkcjonuje kilka rodzajów włókien szklanych, wszystko zależy od producenta i danej firmy.
Zastosowanie zbrojenia włóknem szklanym
Zbrojenie włóknem szklanym stosuje się w inżynierii wodnej, w konstrukcjach, narażonych na działanie wody, czyli na przykład w podporach mostów czy płytach jezdnych. Wykorzystuje się je również w konstrukcjach, które nie zakłócają pola magnetycznego, jak wieże telewizyjne i radiowe.
Swoje zastosowanie znajdą też w budownictwie przemysłowym, w oczyszczalniach ścieków, czy w konstrukcjach torowych. Można je wykorzystać przy układaniu fundamentów lekkich budowli i do wzmocnienia muru lekkiego kamienia budowlanego. W przypadku, chęci użycia zbrojenia włóknem szklanym, np. w fundamentach pod dom, powinniśmy skonsultować się z odpowiednim specjalistą, bowiem tacy ludzie najlepiej wiedzą, kiedy zastosować dane rozwiązanie.
Zalety wykorzystania zbrojenia
Zbrojenie włóknem szklanym posiada następujące zalety, na które warto zwrócić uwagę:
- Jest o wiele bardziej wytrzymałe w porównaniu ze zbrojeniem stalowym. Jest przy tym lekkie, toteż zmniejsza to ciężar całej konstrukcji.
- Zbrojenie kompozytowym – jak zwykło się je nazywać, ma niższą przewodność ciepła, co znacznie obniża straty ciepła konstrukcji betonowej.
- Posiada mniejszą średnicę w porównaniu ze zbrojeniem stalowym – obniża to koszty.
- Jest całkowicie odporne na korozję, jego właściwości nie zmieniają się pod wpływem czynników zewnętrznych. Ponadto nie wpływa negatywnie na beton.
- Może być wykorzystywane w różnych temperaturach i nie oddziałuje, to na nie szkodliwe.
- Nie zakłóca fal radiowych, pozwala na ich swobodny przepływ, co jest dość istotne, gdy w konstrukcji, choćby prywatnego domu, ma pojawić się wiele zbrojeń.
- Nie przewodzi prądu i nie gromadzi energii statycznej.
- Jest długowieczne i w dodatku ekologiczne, okres użytkowania konstrukcji jest nawet do trzech razy dłuższy w porównaniu ze zbrojeniem stalowym.
- Niepotrzebne są prace naprawcze i ów zbrojenie nie wydziela szkodliwych toksyn.