Czym jest beton towarowy?
Beton towarowy wyróżnia sposób jego produkcji, bowiem wytwarzany jest przez firmę zewnętrzną, niebędącą wykonawcą budowy. Zatem, produkowany jest w postaci mieszanki kruszywa drobnego i grubego wraz z dodatkiem cementu, wody oraz dodatków uszlachetniających. Tak przygotowany beton jest transportowany na miejsce budowy w betonowozach. Zamówienie betonu towarowego jest dużym ułatwieniem dla pracowników budowy, ponieważ pozwala ograniczyć czas konieczny na produkcję własnego betonu.
Beton towarowy jest produkowany przez profesjonalne firmy, dlatego łączy odpowiednie proporcje składników dając tym samym komfort pracy i gwarancję solidnych i wytrzymałych budynków. Odpowiednie zachowanie proporcji wpływa również na zapewnienie bezpieczeństwa przed powstawaniem zarysowań i pęknięć. Beton towarowy charakteryzuje się trwałością i plastycznością. Warty uwagi jest również fakt, że beton towarowy zagęszcza się samoistnie pod wpływem własnego ciężaru. Jednakże proces zagęszczania może zostać przeprowadzony przez jego producenta w sposób ręczny lub mechaniczny.
Wzrost popularności betonu towarowego wpłynął na pojawienie się na rynku nowych producentów, dlatego przed zamówieniem zalecamy szczególną ostrożność i zapoznanie się ze specyfiką oferowanego produktu, aby mieć pewność, że wybrany beton spełnia wymagane właściwości jakościowe. W tym celu proponujemy zapoznać się z tym, czy dany producent jest certyfikowany przez niezależne instytuty.
Najbardziej pożądane cechy
Jak już wspominaliśmy beton do spełnienia swoich założeń powinien być wyprodukowany w staranny sposób w oparciu o zastosowanie należytych proporcji. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie trwałego materiału do budowy różnych obiektów. Według pracowników budowy, gotowy beton powinien charakteryzować się kilkoma cechami wpływającymi na jego jakość.
Oto kilka z nich:
– odpowiednia konsystencja, możliwa do uzyskania dzięki odpowiednim proporcjom. Aby sprawdzić czy beton nie jest zbyt płynny stosuje się niezawodne metody, najpopularniejszą z nich jest wykorzystanie stożka,
– odpowiednie surowce, to z jakich składników powstał beton będzie świadczyć o jego jakości oraz specyfikacjach,
– odpowiedni współczynnik odsączania, bardzo ważne jest, żeby materiał prawidłowo pozbywał się nadmiaru wody, ponieważ zbyt duża jej ilość wpływa niekorzystnie na właściwościwości mechaniczne betonu,
– odpowiednia urabialność, w zależności od składu beton musi charakteryzować się należytą podatnością na formowanie.
Zastosowanie betonu towarowego
Ze względu na dobre właściwości mechaniczne i niską cenę produkcji, beton towarowy stosuje się w szeroko rozumianym budownictwie. Dostępnych na rynku jest wiele odmian betonu towarowego, zatem możemy wykorzystać go stworzenia posadzki, podjazdu czy elementów konstrukcyjnych budynków.
Beton towarowy jest coraz częściej używanym materiałem na placach budowy, ponieważ jest ekologiczny, łatwy do dostosowania w oparciu o indywidualne potrzeby i nie wymaga specjalistycznej konserwacji.