Beton kojarzony jest zazwyczaj z ciężkim, nieprzyjaznym materiałem stosowanym głównie w budowie bloków i innych wielkogabarytowych obiektów infrastruktury. Jego walory estetyczne zostały zauważone stosunkowo niedawno i od tego czasu, poza swoimi oczywistymi cechami, jakimi są duża nośność, sztywność i trwałość, doceniana jest także jego funkcja dekoracyjna.
Czym jest beton architektoniczny?
Beton architektoniczny to nic innego jak surowy beton wykorzystywany do aranżacji wnętrz. Jego nieoczywista funkcja estetyczna jest równie doceniana we współczesnym budownictwie, co funkcja konstrukcyjna. Surowiec ten stosuje się często w projektach nowoczesnych budynków biurowych i użyteczności publicznej. Jednak swoje zastosowanie znalazł również w aranżacji loftów, czyli ekskluzywnych mieszkaniach, urządzonych w dawnych obiektach poprzemysłowych. Beton w tym przypadku podkreśla industrialny charakter przestrzeni, czyniąc ją jeszcze oryginalniejszą.
Beton architektoniczny stosuje się także coraz częściej w budowie domów jednorodzinnych o nowoczesnym designie. Pozostawienie „surowych” ścian może wydawać się złym pomysłem dla rodzinnej przestrzeni. Jednak w rzeczywistości efekt jest wręcz odwrotny, odpowiednio wykorzystany beton np. na ścianach, schodach, filarach czy suficie, sprawia wrażenie przytulności i ciepła kojarzonego z bezpieczeństwem i stabilnością.
Tego typu rozwiązanie nie tylko nadaje wyjątkowego wyglądu wnętrzom, ale również wykazuje praktyczne zalety. Konstrukcja takich budynków jest zazwyczaj trwalsza i mniej podatna na uszkodzenia. Na powierzchni betonu dużo rzadziej niż na tynkach gipsowych i cementowo-wapiennych można zauważyć zarysowania wywołane odkształceniami budynku.
Co odróżnia beton architektoniczny od betonu klasycznego?
Odpowiedź brzmi: tak naprawdę nic. Beton architektoniczny ma nadal ten sam skład i formułę, co zwyczajny beton konstrukcyjny. Jedyne, o co musimy się zatroszczyć, chcąc pozostawić odsłonięte elementy betonowe, to jego staranne wykonanie. Jest to bardzo istotne, ponieważ źle przygotowana mieszanka betonowa może doprowadzić do pojawienia się na powierzchni wżerów, czyli tzw. „raków” oraz innych niechcianych nierówności i przebarwień.
O zadowalającym efekcie betonowych konstrukcji w aranżacji wnętrz decyduje przede wszystkim poziom umiejętności oraz sumienności wykonawców. Powinni oni wykazać się profesjonalizmem zarówno podczas układania i zagęszczania mieszanki betonowej, jak i późniejszego dbania o świeżo wykonane elementy. Istotne jest tutaj także odpowiednie deskowanie. W zależności od zamierzeń projektanta konstrukcja deskowań może być albo w ogóle niewidoczna (gładkie szalunki inwentaryzowane), albo prześwitywać spod powierzchni betonu (pojedyncze, tradycyjne deski).
Niezwykle istotnym aspektem w doborze odpowiedniego betonu architektonicznego jest także wybór dostawców gotowej mieszanki. Należy zwrócić uwagę, czy jest ona właściwie zaprojektowana i przygotowana. Dzięki temu będzie stanowić plastyczny materiał, dobrze wypełniający deskowania.
Ponad wszystko, niezależnie od tego, do jakich celów będzie wykorzystany beton, powinno się stosować wyłącznie cement wyprodukowany w wyspecjalizowanych cementowniach. Pominięcie tego wskazania może doprowadzić do stworzenia konstrukcji ze słabej jakości mieszanki cementowo-popiołowej, która może różnić się kolorystycznie i pod względem parametrów technicznych, co w efekcie da bardzo słaby prezentujący się wynik.