Wiele rzeczy codziennego użytku niszczy się z upływem czasu i w takim przypadku wiele osób decyduje się na całkowitą wymianę. Zanim jednak zdecydujemy się kupić nowy przedmiot, warto najpierw spróbować naprawić stary. Renowacja to nic innego jak odnowienie i przywrócenie im dawnego blasku – polega na odświeżeniu koloru i naprawie lub wymianie niedziałających elementów. Odnowieniu poddaje się również balustrady, które
Renowacja balustrady – kiedy warto ją zrobić?
Decyzje o renowacji balustrady powinniśmy podjąć niezwłoczne, gdy zauważymy, że farba zaczyna odpryskiwać. Im szybciej podejmiemy odpowiednie kroki, tym lepiej. Warto rozpocząć renowację niezwłocznie – w przypadku balustrady jest to proces szybki i sprawny. W przeciwnym razie na konstrukcji pojawi się rdza, co będzie powodować niszczenie, a w najgorszym wypadku konieczna będzie wymiana na nową.
Jakie narzędzia potrzebne są do renowacji balustrady?
Dobór narzędzi zależy od stanu technicznego balustrady i materiału, z jakiego została wykonana. W domach jednorodzinnych najczęściej możemy spotkać te wykonane z drewna lub metalu. Ich odświeżenie może się wydawać trudne, jednak pod okiem profesjonalisty i z odpowiednim sprzętem proces ten przebiegnie sprawnie i szybko. Przed przystąpieniem do działania warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i preparaty takie jak: taśma malarska, folia ochronna, druciana szczotka, papier ścierny o wybranej gradacji, skrobak, różnego rodzaju pędzle, farba do metalu lub drewna, farba podkładowa, farba antykoloryzja czy impregnat do drewna.
Jak przebiega renowacja metalowej balustrady?
Odnowienie balustrady przebiega zazwyczaj w trzech etapach. Renowację balustrady powinniśmy zacząć od dokładnego usunięcia rdzy i starej farby. Dla wielu osób jest to najtrudniejszy i najbardziej czasochłonny etap pracy. Wszystko zależy od stanu naszej balustrady i jakości materiałów. Najskuteczniejszą metodą usuwania resztek farby i rdzy jest szczotkowanie. Druciana szczotka dociera do każdego miejsca i dokładnie je czyści. Niestety zdarza się, że farba na niektórych częściach balustrady mocno trzyma się podłoża i nie da się jej usunąć miedzianą szczotką. W takim wypadku należy skorzystać z preparatu do usuwania starych powłok malarskich. Środek ten powoduje rozpulchnienie farby i pojawienie się na niej charakterystycznych pęcherzy, które łatwo usunąć. W razie potrzeby możemy użyć też papier ścierny lub skrobak. Drugim etapem renowacji balustrady jest jej dokładne wyczyszczenie z kurzu i pyłu. Gdy konstrukcja jest mocno zabrudzona, należy przetrzeć ją wilgotną ściereczką i użyć detergentu. Po całkowitym wyschnięciu możemy przystąpić do ostatniego etapu, jakim jest malowanie. Nie należy panikować, gdy nasza balustrada w trakcie renowacji wypadła lub przekrzywiła się – bez problemu można umieścić ją na nowo w odpowiednim miejscu. Kotwienie barierek i balustrad to powszechna usługa wykonywana w trakcie remontów i renowacji.
Jeśli szukają Państwo profesjonalistów w pracy z konstrukcjami wykonanymi z betonu, serdecznie zapraszamy do kontaktu!