Żelbet to materiał, który ma wiele zastosowań w budownictwie. Stalowe elementy połączone z betonem sprawiają, że nośność konstrukcji wzrasta. Dodatkowo jest to materiał, z którego można wykonać właściwie dowolne kształty, nie tracąc przy tym wysokiej trwałości. Dzięki tym i wielu innym cechom beton zbrojony możemy wykorzystać między innymi przy fundamentach, ścianach czy stropach. Na tych ostatnich skupi się poniższy artykuł, opisujący zalety zastosowania żelbetu przy budowie stropów, a także sposoby wykonania tego rodzaju konstrukcji.
Dlaczego strop żelbetowy to dobry wybór?
Strop można wykonać na wiele różnych sposobów. Wśród rodzajów stropów te najczęściej wybierane to stropy gęstożebrowe, prefabrykowane, żelbetowe monolityczne, półprefabrykowane czy drewniane. Każdy z nich ma zarówno zalety jak i wady, co powoduje, że trudno znaleźć idealne rozwiązanie. My chcemy jednak przybliżyć Państwu stropy monolityczne wykonywane z betonu zbrojonego.
Jakie zalety ma ten rodzaj stropu? Przy montażu stropu monolitycznego nie wykorzystuje się ciężkich sprzętów, a materiały są łatwo dostępne. Warto też wspomnieć, że stropy żelbetowe monolityczne charakteryzują się niewielką grubością, bo razem z warstwami posadzkowymi jest to około 20 – 30 cm. Wygodne jest też wykończenie spodniej warstwy takiego stropu, która jest gładka.
Kiedy zastosować strop monolityczny?
Jeśli w swoim domu marzycie o suficie, który ma nietypowy kształt, strop żelbetonowy będzie najlepszym wyborem. Dzięki cechom charakterystycznym materiału, jakim jest beton zbrojony, strop może mieć właściwie dowolną konstrukcję. Dobrze zaprojektowany i wykonany strop monolityczny ma też niesamowite walory akustyczne. Stosując płytę, której grubość wynosi 14 cm, drgania mogą być zupełnie zredukowane. Tego rodzaju strop warto, więc zastosować na przykład przy budowie studia nagraniowego czy sali widowiskowej.
Jak wykonać strop żelbetowy?
Strop żelbetowy monolityczny w całości powstaje na placu budowy. Montaż takich stropów rozpoczyna się po wzniesieniu ścian nośnych oraz wyrównaniu i wypoziomowaniu ich zewnętrznej powierzchni. Przy tego rodzaju stropach trzeba wykonać pełne deskowanie, natomiast na deski układa się zbrojenie dwukierunkowe. Ten element prac wymaga dużej dokładności, warto więc skorzystać z pomocy fachowców z branży. Następnie gotową konstrukcję zalewa się dobrej jakości betonem. Aby kontrolować proces wysychania, zaprawę powinno się przykryć folią. Warto mieć na uwadze, że beton po wylaniu będzie w pełni wytrzymały dopiero po czterech tygodniach.
Prace przy stropie żelbetowym są dość czasochłonne głównie przez konieczność deskowania przed zbrojeniem. Dodatkowo przy montażu stropu monolitycznego trzeba wykazać się dużą dokładnością, jednak z pewnością jest to rodzaj stropu, na który warto zwrócić uwagę przy planach budowy domu.